See pulloharja on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pullo",
"3": "harja"
},
"expansion": "pullo + harja",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pullo + harja",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pulloharja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pulloharja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pulloharja",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pulloharj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"bottle brush"
],
"id": "en-pulloharja-fi-noun-QtjEod5l",
"links": [
[
"bottle brush",
"bottle brush"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpulːoˌhɑrjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpulːo̞ˌhɑ̝rjɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑrjɑ"
}
],
"word": "pulloharja"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pullo",
"3": "harja"
},
"expansion": "pullo + harja",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pullo + harja",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pulloharja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pulloharjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulloharjattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulloharjoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulloharjoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pulloharja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pulloharja",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pulloharj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑrjɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑrjɑ/4 syllables"
],
"glosses": [
"bottle brush"
],
"links": [
[
"bottle brush",
"bottle brush"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpulːoˌhɑrjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpulːo̞ˌhɑ̝rjɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑrjɑ"
}
],
"word": "pulloharja"
}
Download raw JSONL data for pulloharja meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.